Vabablogi: mida ma uut õppisin ja sain teada ITSPEA aines
Kui ma alustasin ITSPEA ainet, mõtlesin, et tegemist on lihtsalt ühe üldise sissejuhatava kursusega, jätk õppeainesse "Sissejuhatus infotehnoloogiasse". Mõtlesin, et saan ülevaate IT-ajaloost, natuke seadustest ja võib-olla midagi küberrünnakutest jne. Reaalsus oli aga palju rikkalikum. Iga nädal sain süvitsi minna uue teemaga, mille olemasolust ma varem ehk isegi nii hästi ei teadnud.
ITSPEA esimeste nädalate teemad, alates IT algusaegadest kuni ARPANETi sünni ja interneti kujunemiseni panid mind mõistma, et tehnoloogia ajalugu ei ole lihtsalt tehniliste saavutuste loetelu. See on inimeste valikute, visioonide ja ka juhuste kogum. Näiteks see, kuidas sõjalistest ja akadeemilistest katsetest kasvas välja midagi, mis muutis kogu ühiskonda. Facebook, Google, Wikipedia need ei tulnud tühjalt kohalt, vaid toetuvad varasematele ideedele ja arengutele.
Teema, mis mulle eriti korda läks, oli vaba tarkvara. Ma ei olnud varem mõelnud sellele kui iseseisvuse ja läbipaistvuse küsimusele. ITSPEA andis mulle arusaama, et tarkvara pole lihtsalt tööriist, mida me kasutame, vaid see peegeldab väärtusi ja maailmavaadet.
Üks üllatavamaid õppetunde oli see, kuidas tehnoloogia on tihedalt seotud kultuuri ja eetiliste küsimustega. Me ei õppinud ainult seaduste ja litsentside kohta, vaid ka seda kellele tehnoloogia tegelikult ligipääsetav on ja kellele mitte. Kuidas luuakse süsteeme, mis jätavad tähelepanuta vähemused, erivajadustega inimesed või erineva sotsiaalse taustaga kasutajad. Just siis mõistsin, kui oluline on ligipääsetavus ja kaasav disain, mitte lihtsalt parema kasutajakogemuse nimel, vaid selleks, et tehnoloogia teeniks õiglasemalt kogu ühiskonda.
ITSPEA muutis minu jaoks IT olemust. See pole ainult oskus, mida töö jaoks vaja, vaid vastutus, mis ulatub palju kaugemale. Vastutus oma andmete eest. Vastutus selle eest, kuidas ma tehnoloogiat kasutan. Ja lõpuks ka vastutus selle ees, milliseid väärtusi ma selles digitaalses maailmas edendan. Kas mugavust iga hinna eest või teadlikke, turvalisi ja eetilisi valikuid.
Kui enne ITSPEA ainet oli minu vaade IT-le üsna tehniline ja pealiskaudne, siis nüüd on see palju mitmekihilisem. See aine õpetas mind mitte ainult programme või süsteeme paremini mõistma, vaid ka enda rolli selles süsteemis nägema.
Kommentaarid
Postita kommentaar