5 nädal

Näe võrgus hea välja

Tänapäeval on infoküllus suurem kui kunagi varem. Kui tahta, et sinu sõnum eristuks ja et inimesed sind kuulaksid, tuleb sul väljendada end arusaadavalt ja mõistlikult. Õigekiri, faktitäpsus, loogiline mõtlemine ja viisakus aitavad luua positiivse maine ning avavad rohkem võimalusi, olgu see tööalaselt, sotsiaalselt või intellektuaalselt. Seega „hea väljanägemine“ internetis ei tähenda ainult visuaali – see tähendab ka sisukat, selget ja lugupidavat suhtlemist.


Kas see reegel on tänapäeval oluline?

Kuna internet on nüüd paljude inimeste töö- ja suhtlusplatvorm, võib veebikäitumine mõjutada ka päriselus toimuvaid võimalusi.

  • Pilt: OpenLearn
    Suhtlus võib olla mitmeti mõistetav
    Tööandjad vaatavad sageli kandidaatide sotsiaalmeediat. Näiteks ebaviisakad või sobimatud postitused võivad jätta kehva mulje.
  • Võrgusuhtlus mõjutab sõprussuhteid.
  • Kõik internetti postitatu jääb sinna alles pikaks ajaks. Isegi aastaid hiljem võib mõni läbimõtlemata postitus sind negatiivselt mõjutada.



Tea, kus sa oled

On üks ütlus "Igal asjal on oma aeg ja koht." Näiteks räägid sa oma parima sõbraga teistmoodi kui õpetaja või tööandjaga. Sama põhimõte kehtib ka internetis – see, kuidas sa suhtled sotsiaalmeedias,  foorumites või tööalases meilivestluses peaks vastama konkreetse keskkonna normidele ja ootustele.

Igal veebikeskkonnal on oma reeglid ja tavad. Enne kui hakkad uues keskkonnas aktiivselt osalema, tasub veidi aega jälgida, kuidas teised seal käituvad. Hea mõte on tutvuda reeglitega ja mõelda, milline suhtlusviis on selles keskkonnas kohane. See aitab sul vältida võimalikke arusaamatusi ja loob parema aluse sujuvaks suhtlemiseks.


Kas see reegel on tänapäeval oluline?

Ma arvaks, et mitte. Tänapäeval on aga internet muutunud palju vabamaks, mistõttu ei ole erinevate suhtluskeskkondade reeglite  tundmine enam nii oluline kui varem.









Kasutatud kirjandus:

https://www.educause.edu/apps/er/review/reviewArticles/29558.html
http://www.albion.com/netiquette/rule5.html
https://www.open.edu/openlearn/mod/oucontent/view.php?id=19234&section=4.1.1
https://spcc.edu/netiquette-guide/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

6 nädal

ARPANET ja email

Jälgimiskapitalism ja digiaedik